Történelem röviden: A város már az újkőkorban lakott, de a rómaiak nem itt, hanem a mai Tác mellett építették fel Gorsiumot.

Honfoglalás után: Árpád törzsének szálláshelye.

972 körül: Géza fejedelem megalapítja Fehérvárt. (középkori latin neve Alba Regia) A királyi koronázások és temetések nagy része a középkor végéig itt történt.

1222: II. András király a székesfehérvári országgyűlés hatására kiadja az Aranybullát, amely 1848-ig a magyar alkotmány alapja volt.

1543-1688: török uralom.

1777: Mária Terézia püspökséget alapít a városban.



1. Sétánkat a város vasútállomásánál kezdjük. Induljunk el a Prohászka Ottokár úton a Római Katolikus emléktemplomig, amelyet 1929-ben kezdtek építeni Prohászka Ottokár (1858-1927), Székesfehérvár püspöke tiszteletére. Szobrát a bejárattól balra találjuk. Mit tart a kezében?

püspöki keresztet

keresztet

kelyhet


2. Balra fordulunk a Horvát István útra, majd jobbra, a Széchenyi útra. A Vörösmarty térre érve pillantjuk meg az első világháborúban elesett hazafiak tiszteletére emelt emlékművet. Ki állítatta?

69. Hindenburg gyalogezred

önkormányzat

Hindenburg tábornagy


3. A tér másik szobra a közelben született Vörösmarty Mihályról, nagy írónkról és költőnkről készült. Hogy írták nevét a talapzatra?

y felett két pont

y

i


4. A Vak Bottyán úton közelítjük meg a Szent István teret, amelynek közepén áll, Szent István király lovas szobra. Hány lábon áll a ló a talapzaton?

2

4

3


5. A tér legjelentősebb épülete a Megyeháza, homlokzatán Fejér megye címerével. Mi látható benne?

Szent István Szűz Máriával és a kis Jézussal

Szent István Szűz Máriával

Szent István Jézussal


6. Melyik nem volt a tér régi neve?

Promenád

Szent Imre tér

Ferenc József tér


7. A Megyeház utcán jobbra váratlanul előtűnik a Szent István Székesegyház. Elődjét IV. Béla király alapította, a király koronázási szertartások egy része itt játszódott le. Az eredeti templom eltérő színű kövekkel kirakott alaprajza a jelenlegi barokk székesegyház előtt látható. Kinek a szarkofágja található az altemplomban?

J. Cimbal és F.A. Hillebrand

III. Béla és hitvese

Szent István


8. Tekintsük meg a templom oldalfalán látható Fafeszületet. A székesegyház mellett a Szent Anna kápolna látható, mely a város egyetlen épségben megmaradt középkori épülete. A török hódoltság alatt dzsámiként használták. Mikor épült?

1740

kb. 1074

1474 körül


9. A Megyeház utcáról nyíló Megyeház közön kijutunk a Piactérre, ahol először a Püspöki kutat pillantjuk meg. Milyen alakot láthatunk a négy püspökön kívül a kompozícióban?

pápa

vitéz

Jézus


10. A térről jobbra fordulunk a Liszt Ferenc utcán. Itt láthatjuk a fertályos asszony szobrát, amely az egykor közismert és kedvelt piaci kofára emlékeztet. Hogy hívták?

Joli néni

Sári néni

Kati néni


11. A Városház térre érve szemben a Jókai utcai sarkon áll a Hiemer-ház, amely 1770 körül épült rokokó stílusban. Szobor fülkéjében Szent Sebestyén szobrát láthatjuk, akinek testében nyílvesszők fúródnak. Szent Sebestyén egyszerre volt katona és hithű keresztény, akit hite miatt halálra nyilaztak. Hány nyílvessző fúródik a testébe?

5

6

7


12. A Jókai úton jobbra a Goldziher Ignác közön haladunk az Oskola utcáig. Itt a sarkon érdemes megnézni a Goldziher házat, amely kitűnik környezetéből különleges külsejének köszönhetően. Itt született Dr. Goldziher Ignác orientalista. Mit jelent az orientalista szó?

a madártan tudósa

keletkutató

magyarság kutató


13. Jobbra fordulva az Oskola utcán érünk ismét a Városház térre a Szent Imre templomhoz, amit Imre hercegről, István királyunk fiáról neveztek el. Mi állt egykor a barokk templom helyén?

malom

palota

templom


14. Szemben áll a Tízes huszárok emlékműve, amely az első világháború hőseinek állít emléket. Milyen ruhát visel a lovas?

páncélruha

ádámkosztümöt

egyenruha


15. A vörös márványból készült Országalmát a Koronázó téren találjuk. Hány oroszlán tartja nemzeti jelképünket?

3

4

5


16. A főúton továbbhaladva a Nepomuki Szent Jánosról elnevezett cisztercita templomhoz érünk. Figyelemre méltó a faragott szószéke.(A ciszterciek a világtól való elzárkózás miatt igyekeztek gyér népességű vagy egészen lakatlan helyeken megtelepedni, ahol a szerzeteseknek saját kétkezi munkájukból kellett megélniük, ami ugyancsak az elzárkózás elvéhez tartozik, megelőzendő a mással szembeni függő viszonyt.) Milyen évszám látható a kapu ívének zárókövén?

1751

1151

1741


17. A Fő út-Ady Endre utca kereszteződésben Mátyás király emlékére készült domborművet láthatunk. Milyen madár juthat eszünkbe a Hunyadiakról?

gólya

holló

sas


18. Továbbhaladva balra láthatjuk a Varkocs György emlékművet. A sziléziai várkapitány védte 1543-ban Fehérvárt a törökök ellen. Itt a Budai kapu előtt halt hősi halált. Ki volt az ellene harcoló törökök vezére?

Koppány aga

Hasszán pasa

Szolimán szultán


19. A Fő úton találjuk a színház épületét is, mely hazánk legújabb és egyben egyik legrégebbi színháza egyben. Az 1847-ben felavatott létesítményt teljes felújítás és átépítés után, 2005 decemberében adták át a közönségnek. Kiről nevezték el?

Csokonai

Vörösmarty

Csíky Gergely


20. A Magyar Király Hotellel szemben nyíló Marosi Arnold utcán átsétálunk a Várkörútra, majd balra folytatjuk utunkat vissza a Koronázó térre. Itt található a középkori romkert, amely az István király által alapított Nagyboldogasszony bazilika helyén terül el. Ezen a helyen temették el és koronázták meg több királyunkat. Kinek a szarkofágját őrzik a romkert területén található mauzóleumban?

Aba-Novák Vilmos

Szent István Király

Érdy János


Források:

Czellár Katalin - Dr. Somorjai Ferenc: Magyarország, Székesfehérvár 347-354. p. ISBN 963 243 7616

Hivatkozások:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Szentgotth%C3%A1rdi_ciszterci_ap%C3%A1ts%C3%A1g (hozzáférés ideje 2012-05-21)

https://www.vorosmartyszinhaz.hu/szinhaz (hozzáférés ideje 2012-05-21)

https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Sebesty%C3%A9n (hozzáférés ideje 2012-05-21)